skip navigation

16u Northern NAFA Nationals

2019 Brackets & Results

NAFA Shoreview MN 16U National Tournament 2020

July 22/Coaches check-in 7PM at Rice Creek Fields
July 23/Pool play begins at 8AM

Double elimination bracket championship ends on July 26

Fields: Rice Creek in Shoreview, Sand Creek in Coon Rapids, Lexington Ballfield in Lexington

$575 registration fee payable to NAFA . Five-game minimum guarantee

Gate fee $200 per team used to pay for field rental and field maintenance is paid to Mounds View Fastpitch at coaches meeting.

Parade: 7 p.m. on Thursday, July 23 at Rice Creek. Skills competition starts at 5 p.m. More to be discussed at the coaches meeting.

MN Alliance

2019 Gold Champions: Midwest Speed Gold 03

Registration Closed

Online Registration for the 16u Northern NAFA Nationals

16 U Hotel Information

Jim Rathe

Midwest NAFA Director / Tournament Director

Phone: 847-800-5739

Pat Mahr

Tournament Director - Lexington

Andrew Scheck

Tournament Director - Sand Creek

Teams Registered

Number of Teams Team Name Registration Number
1 Nebraska Swingers NE19-16-01
2 Dane County Vipers WI19-16-03
3 Rock River Stix WI19-16-22
4 MN Stars 02 MN19-16-01
5 Queen of Diamonds WI19-16-07
6 TSC Heat SD19-16-05
7 Wisconsin Xplosion WI19-16-05
8 Whitnall Rage WI19-16-02
9 removed Fire Pro Fastpitch WI19-16-20
10 New Berlin Magic Red WI19-16-17
11 West Allis Wolves WI19-16-01
12 Kaukauna Ghost Orange WI19-16-10
13 Kaukauna Ghost Black WI19-16-09
14 Arctic Blast MN19-16-03
15 Kenosha Sting WI19-16-26
16 Illinois Gold RB IL19-16-11
17 Lake Zurich Lightning IL19-16-19
18 Smitty's Terminators
19 Cyclones 02 Red SD19-16-01
20 Kishwaukee Valley Storm IL19-16-03
21 Seymour Flames WI19-16-19
22 Lincoln Rockets 03 NE19-16-02
23 MN Blast 16s MN19-16-30
24 Clutch Hitters Giesen MN19-16-04
25 Johnson Creek Yellow Jackets WI19-16-14
26 Midwest Power
27 Twin Ports Rampage MN19-16-06
28 St. Paul Raiders MN19-16-03
29 Mississippi Valley Pride WI19-16-18
30 MN Moose Blue MN19-16-05
31 218 Intensity MN19-16-07
32 Holmen Vikings WI19-16-23
33 SPNAR Red MN19-16-28
34 MN A's Maroon MN19-16-08
35 SPNAR Blue MN19-16-21
36 DGF 16U MN19-16-10
37 Rock River Stix Hibbs WI19-16-21
38 Stateline Fury IL19-16-24
39 Peppers Orange MN19-16-09
40 Nebraska Echoes McGuire NE19-16-03
41 Jamestown Outlaws ND19-16-02
42 Minnesota Pride 16U Gold MN19-16-11
43 Fargo-Moorhead Blaze ND19-16-04
44 Diamond Divas Cardinal MN19-16-13
45 Red Corvettes MN19-16-12
46 Stateline Fury White IL19-16-25
47 MN ICE - Holt MN19-16-15
48 MN Stampede
49 SPNAR Gray
50 Wausau Fastpitch WI19-16-32
51 Woodbury Blue MN19-16-14
52 Eau Claire Fury WI19-16-31
53 White Bear Lake Bears MN19-16-17
54 Gamblers MN19-16-22
55 Onalaska Force WI-19-16-25
56 Diamond Academy ND19-16-03
57 SE Flyers MN19-16-19
58 Brookings Outlaws 03 SD19-16-02
59 Midwest United SD19-16-03
60 MN Twisters MN19-16-27
61 Howard Lake-Waverly-Winsted MN19-16-18
62 Andover Rak/Williams
63 Nebraska Quakes NE19-16-04
64 Stillwater Gold MN19-16-20
65 Soderville Nieder MN19-16-16
66 WI 5Diamonds Fastpitch WI19-16-06
67 Chaos MN19-16-25
68 Soderville White MN19-16-24
69 Northwest Lightning WI19-16-35
70 Peppers Elite MN19-16-23
71 Sioux Falls Panthers SD19-16-04
72 White Bear Lake Black
73 MN Whirl 03 MN19-16-26
74 STiKS Academy WI19-16-34
75 MN Whirl Gold
76 ND Elite ND19-16-01
77 removed River City Rage
78 Speed Gold 03 MN19-16-29

Waitlist will start at 78 teams

With the addition of Sand Creek Fields in Coon Rapids, we were able to expand the 16U Tournament from 64 to 78 fields.