skip navigation

18u Northern NAFA Nationals

2019 18U FINAL Results

Pool schedules and brackets for 18U NAFA Northern Nationals in Chaska July 25-28, 2019


2019 Gold Champions: MN A's

NAFA Chaska MN 18U National Tournament 2019

July 22/Coaches check-in 7PM Community Park
July 23/Pool play begins at 9AM

Double elimination bracket championship ends on July 26

Fields:
Community Park , 114000 Hundertmark Rd, Chaska, MN
Chaska High School, 545 Pioneer Trail, Chaska, MN

$575 registration fee payable to NAFA. Five-game minimum guarantee

Gate fee $200 per team used to pay for field rental and field maintenance is paid to Chaska Fastpitch at coaches meeting.

Registration Closed

Online Registration for the 18u Northern NAFA Nationals


18 U Hotel Information


Cliff Whitson

Tournament Director

Kyle Field

Tournament Director

Stewart Parker

Tournament Director

Phone: 651-808-0395

Waitlist starts at 48 teams

Number of Teams Team Name Registration Number
1 Rockford Xtreme IL19-18-14
2 McHenry Warriors IL19-18-18
3 CTW JS IL19-18-11
4 Rock River Stix WI19-18-18
5 St. Peters Royals Wesling MO19-18-01
6 SW Wisconsin All Stars WI19-18-11
7 CTW JC IL19-18-19
8 Illinois Impact IL19-18-24
9 Illinois Gold 18UDS IL19-18-20
10 Kishwaukee Valley Storm IL19-18-03
11 Manitoba Thunder CA19-18-01
12 Express Fastpitch IL19-18-16
13 Seymour Flames WI19-18-09
14 Fusion Heat SD19-18-01
15 Central Wisconsin Voodoo WI19-18-13
16 Lady Hitmen 02 IA19-18-01
17 Nebraska Swingers NE19-18-01
18 Smitty's Terminators CA19-18-02
19 Mississippi Valley Pride 18U Red WI19-18-16
20 Elk Grove Heat IL19-18-23
21 MN Moose 18U MN19-18-02
22 MN Starters MN19-18-03
23 MN A's Gold MN19-18-09
24 New Berlin Magic White WI-19-18-20
25 MN Chaos MN19-18-07
26 Lakeshore Rise 18U WI19-18-25
27 Sub Zero IL19-18-25
28 Mounds View Mustangs MN19-18-08
29 Minnesota Pride 18U Gold MN19-18-05
30 MN Alliance 18U Gold MN19-18-11
31 West Fargo United 18u ND19-18-01
32 Fargo-Moorhead Blaze ND19-18-04
33 High Impact MN19-18-04
34 MN Irish Green MN19-18-06
35 Illinois Gold BMF IL19-18-29
36 Diamond Academy ND19-18-03
37 St Paul/North Area Rookies MN19-18-12
38 Midwest Express IL19-18-21
39 Stateline Fury IL19-18-08
40 MN Twisters MN19-18-14
41 Nebraska Echoes Larry NE19-18-02
42 DG Rebels IL19-18-34
43 Wisconsin Heat WI19-18-28
44 Kenosha Sting WI19-18-27
45 Mankato Peppers MN18-18-10
46 Sioux Falls Fury SD19-18-02
47 OMGAA Storm MN19-18-13
48 ND Elite ND19-18-02

2018 Brackets & Results